Dnes si každý myslí že to zvládne.


Jak správně větrat

 

Výměna vzduchu v místnosti patří k základním hygienickým požadavkům pro pobyt osob v místnosti. Nová okna si žádají nové návyky. Původní dřevěná okna ve většině případů těsnila špatně nebo vůbec a tím byla přirozená infiltrace vzduchu trvale zajištěna. Nová okna těsní velmi dobře a zabraňují průniku vzduchu. Výborná těsnost je z hlediska tepelně izolačních vlastností pozitivní vlastnost, avšak z hlediska hygieny nemusí vyhovovat potřebám uživatele. Pro zvýšení komfortu bydlení musejí výrobci myslet i na způsob regulace větrání.

 

Způsobů regulace větrání je několik


• větrání otevřeným oknem-nárazové větrání, je vhodné pro rychlé, krátkodobé větrání, kdy nedochází k ochlazení okolních stěn a vnitřního zařízení. Suchý vzduch se dá snadněji a rychleji vytopit.Zpravidla stačí 5minut cca 4 denně.
• větrání sklopeným oknem-vhodné při venkovních teplotách podobných jako v místnosti
• větrání mikroventilací -při určité poloze kliky se křídlo otevře na malou větrací štěrbinu a dochází k základnímu provětrávání.Okno není zajištěno proti vloupání!
• větrání spárovou infiltrací-(pokud je ji okno vybaveno) vzduch proudí přerušeným těsněním do prostoru mezi rám a křídlo. Na rámu upevněná klapka působí jako ventil, který umožňuje výměnu vzduchu. Klapka je konstruovaná tak, aby pracovala v rozsahu běžných rozdílu tlaků.
 

Co je to mikroventilace


Mikroventilace znamená šterbinové větrání, které nám zabezpečuje výměnu vzduchu. Jedná se o malou škvíru mezi rámem a křídlem ovládanou klikou. Jedná se o 4 polohu kliky (4 polohy – zavřeno, otevřeno, sklopeno, mikroventilace). Okno v poloze mikroventilace není zavřeno – kování je v poloze otevřeno, tudíž vniknutí do objektu oknem může být pro nezvaného hosta bezproblémové. Mikroventilací jsou většinou automaticky vybavena všechna okna otvíravě-sklopná.
Další možnosti větrání je ventilační klapka. Ventilační klapka je systém dodatečného automatického větrání, který se montuje do rámu okna. Vzduch proudí přerušeným těsněním do prostoru mezi rám a křídlo. Na rámu upevněná klapka působí jako ventil, který umožňuje výměnu vzduchu. Tato ventilační klapka zabezpečuje neustálý přísun čerstvého vzduchu do místnosti i při zavřeném okně. V některých případech rekonstrukce objektů je použití ventilačních klapek nutností – vyhláška TPG 704 01 (umisťování plynových spotřebičů v bytových prostorech).
Při určité poloze kliky vznikne nevelká štěrbina mezi okenním rámem a křídlem zajišťující stále přivětrávání, které zabezpečuje místnost před nadměrnou vlhkostí.
 

 

Proč dochází k rosení oken


Výměnou stávajících oken za nová okna plastová dochází k výbornému utěsnění prostoru. Hlavním důvodem, proč dochází k rosení oken je nižší teplota, na kterou je vytápěná místnost a vysoká relativní vlhkost.Málokdo z nás si uvědomí, kolik zdrojů vodní páry je v běžné domácnosti. Jen při spaní vydýchá člověk za noc 1-2 litry tekutin.Teplý vzduch zadrží v sobě více vlhkosti než vzduch studený a jakmile se dostane do kontaktu se studeným sklem okna, nadbytečná vlhkost se vysráží.

 

Co dělat, aby k rosení oken nedocházelo


Měli bychom se vyvarovat nadměrné vlhkosti v místnosti a správně větrat. Důležité je odvětrání kuchyní a wc. Mělo by se větrat krátce a intenzivně, stačí 5 minut 4x denně. Ochladí se vzduch v místnosti, ale nedojde k prochladnutí stěn a vnitřního zařízení, což prakticky nezvyšuje energetickou náročnost. Suchý vzduch se dá snadněji a rychleji vytopit.

 

Čím může být vyplněn meziskelní prostor
 

Prostor mezi skly může být vyplněn buď předsušeným vzduchem nebo inertním plynem (argonem, kryptonem). Nahrazením vzduchu plynem s nižší tepelnou vodivostí se tepelné schopnosti skla zlepšily.Snižuje se podíl přenosu tepla prouděním a vedením. Standardní izolační dvojsklo vyplněné argonem má koeficient prostupu tepla U = 1,1 W/m2K.
Koeficient prostupu tepla s použitím kryptonu v trojsklech lze snížit až na hodnotu 0,5 W/m2K.

 

Je pravda, že plyn, kterým je vyplněn meziskelní prostor časem vyprchá?
 

Jako každý materiál vlivem stáří a opotřebení ztrácí postupně své původní vlastnosti. Samotné procento naplnění meziskelního prostoru záleží na technologií používanou výrobcem a standardně se pohybuje přes 90%. Běžně používané materiály propouštějí 0,5% až 0,7% plynu za rok, což je běžná hodnota, splňující normu. Z těchto údajů se dá snadno spočítat, jaká je jeho životnost.
 

 

Jaké zasklení použít, abychom eliminovali hluk
 

Volba skla by se měla podřídit hladině hluku v okolí Vašeho domu či bytu. Konstrukce protihlukových skel se opírá o různou tloušťku zasklení a o použití tlumících plynů mezi skly. Běžné sklo může být nahrazeno složeným sklem s protihlukovou fólií. Ve standardním provedení plastových oken se používá zasklení s Rw=32dB. Čím je index vzduchové neprůzvučnosti vyšší, tím je útlum hluku větší. U rušných ulic doporučujeme zasklení 6-16-4, u kterého bývá Rw=37dB a cenový nárust  je většinou také minimální. Další možností jak napomoci útlumu hluku je použití středového těsnění v plastových profilech.