Dnes si každý myslí že to zvládne.


Několik dobrých rad pro dlouhou životnost vašich oken

 

Za velkou oblibou plastových oken spatřujeme především vysoký komfort a odolnost vůči vnějším mechanickým i klimatickým vlivům. Přesto není na škodu připomenout si několik důležitých zásad správného užívání a údržby.

 

Rada č. 1 – Upravte délku závěsů


Vnitřní závěsy na okna jistě vybíráte tak, aby esteticky ladily s tvarem i materiálovým provedením okna. Měli byste však pamatovat také na energetické zásady. Dbejte, aby byla zachována cirkulace vzduchu od topidla, které je nejčastěji umístěno právě pod oknem. V praxi to znamená, že záclony a závěsy by měly sahat pouze do úrovně parapetu. Mezi oknem a závěsem pak doporučujeme zachovat vzdálenost cca 30 cm.
 

Rada č. 2 – Dokonalá těsnost zvyšuje komfort a úspory, ale také vlhkost


Velkou předností plastových oken je dokonalá těsnost spár, která je zaručena tvarovou stálostí našich profilů. Tím zamezíme nežádoucímu průvanu a úniku drahé tepelné energie. Má to však i svá úskalí, na která je třeba pamatovat. S teplem totiž zadržujeme v místnostech také vzdušnou vlhkost, která je produkována běžným užíváním – vařením, mytím i pouhým dýcháním. Pokud se dostatečně a správně nevětrá, koncentrovaná vzdušná vlhkost kondenzuje a může způsobit výskyt plísní nebo vlhkých skvrn. Proto je velmi důležité přizpůsobit plastovým oknům své větrací návyky.

 

Rada č. 4 – Správné čištění je jednoduché, náprava škod je složitější


 
K běžnému čištění hladkých, neporézních ploch oken vám postačí čistá voda nebo neagresivní čisticí prostředek bez abraziv, mýdlová voda, nebo osvěčená vlažná voda s octem. S touto údržbou zůstanou vaše okna dlouho jako nová. V případě, že dojde k neobvykle silnému specifickému znečištění, raději s výrobcem konzultujte vhodný postup čištění dříve, než způsobíte těžko napravitelné estetické nebo funkční škody.

 

Rada č. 5 – Údržba pohyblivých částí prodlužuje životnost


Dlouholetou bezporuchovou funkčnost vašich oken zajistíte ohleduplnou manipulací s okenní klikou a pravidelným mazáním pohyblivých částí kování. Ty by měly být v zájmu snadného ovládání přibližně jednou za rok promazány olejem nebo vazelínou. Nejlepší je obyčejny olej na šicí stroje, rozhobně nic na bazi silikonu, ten na sebe totiž važe prach a pevne častice ze vzduchu a velmi snadno se promění z mazadla na brusivo. Mazací otvor je označen symbolem kapky a textem OLEJ, popř. OIL. Můžete si rovněž objednat speciální sadu pro údržbu oken v závislosti na jejich konkrétním typu. Každá z těchto sad obsahuje přípravek pro mytí rámů, údržbu těsnění a speciální olej na kování.

 

Rada č. 6 – Mechanické úpravy přenechejte odborníkům


Pokud se rozhodnete například posílit bezpečnost svého objektu montáží prvků elektronického nebo mechanického zabezpečení na okna (otřesová čidla, magnetické kontakty, mříže, zámky…), přenechejte tyto práce výhradně odborníkům. Je to v zájmu zachování bezchybné funkčnosti a dodržení případných záručních podmínek. Laické porušení integrity rámu nebo dokonce vnitřních konstrukčních prvků by mohlo mít zcela opačný důsledek, než jaký očekáváte. Dbejte na to že treba jen našroubování teploměru do ramu muže mýt za nasledek jeho poškození, a nasledné neuznání reklamace výrobcem (z vlastní zkušennosti velmi časta příčina) doporučuji nalepovaci teploměry, nejlepe na sklo.

 

Rada č. 7 – Není okno jako okno


Pokud okna teprve vybíráte, ptejte se výrobce nebo stavební firmy, z jakých profilů jsou okna vyrobena.Být vami si také zjistím kde jsou okna vyrobena, a jestli maji všechny naležité certifikace. Ať už jen profily, ale taky vyrobce oken.